Kiedy standardy racjonalnej antybiotykoterapii w stomatologii?

Kiedy standardy racjonalnej antybiotykoterapii w stomatologii?

– Wyczekiwane przez wielu standardy racjonalnej antybiotykoterapii w stomatologii, które opracowano podczas 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018), zostaną opublikowane w całości, w najbliższym numerze „Journal of Stomatology”.

Sesja „Racjonalna antybiotykoterapia w gabinecie stomatologicznym” to bez wątpienia strzał w dziesiątkę 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej. Wydarzenie zgromadziło pełną salę uczestników, a w pokongresowych ankietach zostało ocenione bardzo wysoko. To z pewnością zasługa ważkości tematu oraz fachowości ekspertów, którzy rozebrali zagadnienie na czynniki pierwsze, w praktyczny i przystepny sposób omawiając jego rozmaite aspekty.

W zespole ekspertów, którzy podjęli się opracowania standardów racjonalej antybiotykoterpii w gabinecie stomatologicznym byli: prof. Waleria Hryniewicz, światowej sławy mikrobiolog, dr hab. n. med. Tomasz Kaczmarzyk, przewodniczący Forum, specjalista chirurgii stomatologicznej, adiunkt w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. prof. dr hab. Adam Szeląg – internista, farmakolog, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Wydziału Lekarskiego UM we Wrocławiu, prof. Marzena Dominiak, prof. Tomasz Konopka, prof. Mariusz Lipski, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, doc. Elżbieta Bołtacz-Rzepkowska, doc. Mariusz Szuta oraz dr Karolina Babiuch.

– Rekomendacje przygotowane przez nasz zespół będą oparte wyłącznie na dowodach naukowych. Mamy nadzieję, iż staną się unikalnym przewodnikiem dla ogólnie praktykujących lekarzy stomatologów i pozwolą – wreszcie – na zracjonalizowanie antybiotykoterapii – zapowiadali eksperci.

Jak zapowiadali, tak zrobili. Wspominana już sesja odpowiedziała na wiele codziennych wątpliwości lekarzy, pozwoliła odczarować mity, dała wiele wskazówek. Wszyscy uczestnicy sesji mogli poczuć się zwycięzcami.

Kilka dni po Kongresie zdjęcia niektórych slajdów z sesji zaczęły obiegać media społecznościowe. Temat wzbudził zainteresowanie wśród tych, którzy nie przyjechali do Poznania. Każdy zapragnął zapoznać się z aktualnymi wytycznymi.

– Dobra wiadomość jest taka, że standardy zostaną opublikowane w całości, w najbliższym numerze „Journal of Stomatology”, czyli czasopiśmie wydawanym przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Jeszcze lepsza – „JoS” od kilku miesięcy dostępny jest w trybie open access, nie tylko dla członków PTS. Już dziś zachęcam do lektury, ale przede wszystkim osobistego uczestnictwa w 3. Kongresie Unii Stomatologii Polskiej. Takich sesji nie zabraknie, a nie ma lepszej okazji, aby wejść w interakcję z ekspertami, rozwiać bardzo indywidualne wątpliwości. Spisane standardy, choćby opublikowane w najlepszy sposób, nie zastąpią możliwości zadania pytania – powiedziała podczas ostatniego posiedzenia ZG PTS prof. Marzena Dominiak.

To nie koniec dobrych wiadomości. Z nieoficjalnych jeszcze informacji wiemy, że  wkrótce opublikowane zostaną standardy dotyczące postępowania w przypadku leczenia zaburzeń stawu ssż. Aktualny algorytm postępowania został opracowany – a jakże – podczas 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

czytaj też na www.cedenews.pl

3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej - festiwal wiedzy opartej na faktach 3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej - festiwal wiedzy opartej na faktach Na dobrym festiwalu tłumy gromadzą się nie tylko pod sceną główną, ale również pod tymi mniejszymi. Dobry festiwal pamięta, że nie wszyscy jego uczestnicy muszą podążać za tzw. mainstreamem. Dobry festiwal wie, że każdemu co innego w duszy gra. Taka filozofia jest bliska sercu organizatorom Kongresu Unii Stomatologii Polskiej >> Racjonalna antybiotykoterapia w stomatologii – są wytyczne! Racjonalna antybiotykoterapia w stomatologii – są wytyczne! Wyczekiwane przez wielu, zaktualizowane rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii są już dostępne. Publikacja stanowi efekt prac członków Forum Ekspertów, którzy zebrali się w ramach 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018) >> Program 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej blisko Program 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej blisko 13 lutego br. w Warszawie odbędzie się spotkanie Rady Naukowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września, Poznań). Z dużym prawdopodobieństwem, z burzy mózgów ekspertów wyłoni się program trzeciej edycji wydarzenia >> CEDE 2019 – metry znikają szybko CEDE 2019 – metry znikają szybko CEDE bliżej Wystawców CEDE bliżej Wystawców 29 przedstawicieli z 21 firm wzięło udział w spotkaniu zapowiadającym 28. edycję Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE (19-21 września 2019 r.), które odbyło się w Warszawie. Spotkanie z Wystawcami CEDE stało się okazją do omówienia szczegółów metamorfozy, którą w ostatnich latach przechodzi projekt >> CEDE 2019 start! CEDE 2019 start! Wraz z uruchomieniem nowej strony internetowej rusza sprzedaż powierzchni dla wystawców CEDE 2019. Organizatorzy zdradzają również zakres tematyczny 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej >> Zaproszenie Zaproszenie CEDE 2018: powiew świeżości - podsumowanie CEDE 2018: powiew świeżości - podsumowanie W historii CEDE nie było edycji, która w sposób wyraźniejszy akcentowałaby integralność stomatologicznego świata biznesu i nauki. Z oferty 200 wystawców oraz ponad 200 wydarzeń edukacyjnych skorzystało blisko 10 tysięcy uczestników z 47 państw. >>