Program Kongresu

HOT TOPIC: Nie bójmy się ciężarnej!

Wykładowca(y):
Dr hab. n. med. Anna Cyganek
Dr n. med. Krzysztof Gończowski
Dr hab. n. med. Tomasz Kaczmarzyk
Lek. dent. Angelika Kobylińska
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka
Dr hab. n. med. Grażyna Marczuk-Kolada
Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak - Kowalczyk

Miejsce: Pawilon 15 - poziom 1, Sala 1.A

Data: 21.09.2018, Piątek

Godziny: 14:30 - 17:30


Rodzaj zajęć: Wykład
Język: polski
Punkty edukacyjne: 3
Koszt: w ramach opłaty kongresowej

14:30 - 14:50    Opieka stomatologiczna nad ciężarną w Polsce - możliwości a realizacja. Skutki nieleczenia chorób jamy ustnej dla kobiety i dziecka - wykład wprowadzający
Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk 
14:50 - 15:10 Zmiany fizjologiczne i patologia ciąży – o czym powinien wiedzieć lekarz dentysta?
Dr hab. n. med. Anna Cyganek
  W ciąży fizjologicznej dochodzi w organizmie kobiety do wielu zmian, które mają na celu jak najlepszy rozwój płodu. Zmiany ogólnoustrojowe mogą mieć wpływ również na zdrowie jamy ustnej. Może to doprowadzić do istotnych patologii w jamie ustnej ciężarnej i rzutować na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Profilaktyka chorób jamy ustnej jest jednym z istotniejszych czynników mającym wpływ na zdrowie ciężarnej a także na zdrowie dzieci i zapobieganie wczesnej próchnicy dziecięcej. W założeniach wykładu jest omówienie możliwości diagnostyki oraz najdogodniejszego czasu leczenia stomatologicznego u kobiety ciężarnej. Jakie ważne pytania należy zadać ciężarnej przed przystąpieniem do zabiegu i w jakiej pozycji go przeprowadzić. Przeanalizowanie zastosowania antybiotyków a także leków przeciwbólowych i znieczulających. Wiedza ta pozwoli na stworzenie algorytmu postępowania z kobietą ciężarną w gabinecie stomatologicznym.
15:15 - 15:35 Ciąża czynnikiem ryzyka chorób jamy ustnej? Specyficzne potrzeby stomatologiczne ciężarnych – jak je rozpoznać i zaplanować opiekę stomatologiczną. Czy wykonać zdjęcie rtg?
Dr hab. n. med. Grażyna Marczuk-Kolada
 

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Zmiany fizjologiczne (hormonalne, dietetyczne i behawioralne) pojawiające się w tym czasie w organizmie mogą mieć istotny wpływ na zdrowie jamy ustnej kobiety i jej dziecka. W wystąpieniu zostaną omówione:
- zasady bezpieczeństwa podczas leczenia stomatologicznego ciężarnych pacjentek,
- wykonywanie zdjęć radiologicznych,
- zasady współpracy z lekarzami innych specjalności.

15:40 - 16:00 Profilaktyka próchnicy i leczenie zachowawcze. Zasady stosowania środków zawierających fluorki w czasie ciąży. Czy wybielać?
Lek. dent. Angelika Kobylińska
16:05 - 16:25 Zapobieganie i leczenie periodontologiczne u ciężarnej. Czy i kiedy wykonać skaling? Guz ciążowy – co robić?
Prof. Tomasz Konopka
16:30 - 16:50
Jak bezpiecznie i skutecznie znieczulić ciężarną do zabiegu stomatologicznego?
Dr n. med. Krzysztof Gończowski 
16:55 - 17:25 Leczenie zakażeń zębopochodnych u kobiet ciężarnych
Dr hab. n. med. Tomasz Kaczmarzyk