Program
Program wykładów Konferencji PTS@CEDE 2015 Stomatologia Kliniczna

Osteoplastyka wyrostka zębodołowego szczęki u dzieci z rozszczepem wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia

Wykładowca(y):
Lek. dent. Magdalena Ossowska-Wachowicz

Miejsce: Pawilon 15, Sala 1.F

Data: 10.09.2015, Czwartek

Godziny: 14:30 - 15:00


Rodzaj zajęć: Wykład
Punkty edukacyjne: 6.0000000000
Koszt: Wykład odbywa się w ramach pierwszego dnia Konferencji - koszt uczestnictwa w całym dniu wynosi 390,00 zł

Rekonstrukcja ciągłości wyrostka zębodołowego szczęki stanowi integralną część wieloetapowego leczenia pacjentów z wadami rozszczepowymi. Przeszczep kości do szczeliny wyrostka zębodołowego szczęki stwarza warunki do właściwego wzrostu szczęki, umożliwia prawidłowe wyrzynanie zębów oraz ich wprowadzenie do łuku zębowego przy pomocy leczenia ortodontycznego.
Zabieg polega na wtórnym zaopatrzeniu szczeliny rozszczepowej szczęki wolnym przeszczepem autogennej kości gąbczastej pobranej z talerza kości biodrowej. Operacja najczęściej wykonywana jest między 7 a 12 rokiem życia, w okresie uzębienia mieszanego, z jednoczasowym zamknięciem przetok przedsionkowo-nosowych.
W Klinice i Oddziale Chirurgii Plastycznej SCM w Polanicy-Zdroju od września 2011 do września 2014, wykonano łącznie 102 zabiegi przeszczepu kości autogennej do szczeliny rozszczepowej, u dzieci w wieku 7-12 lat. Badania kontrolne, połączone z wykonaniem badania obrazowego w postaci TK dental lub rtg pantomograficznego, przeprowadzano 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym.
Odbudowa ciągłości kości wyrostka zębodołowego szczęki u dzieci z wadą rozszczepową umożliwia stabilizację łuku zębowego szczęki oraz warunkuje wzrost i wyrzynanie się zębów sąsiadujących ze szczeliną rozszczepową, co poprawia skuteczność leczenia ortognatycznego.

Partnerzy