FDI 2016 Poznań, Poland

Kongres Unii Stomatologii Polskiej

Prof_M_Dominiak

Kongres Unii Stomatologii Polskiej – siła integracji

Rozpoczynając prace nad organizacją Kongresu Unii Stomatologii Polskiej mieliśmy pełną świadomość, że - sami sobie - zawieszamy poprzeczkę bardzo wysoko. Do tej pory na krajowym rynku dentystycznym nie było wydarzenia, które unifikowało edukacyjne pomysły drzemiące w głowach członków różnych towarzystw naukowych oraz organizacji lekarsko-stomatologicznych. Nie było Kongresu, który przemówiłby do jego uczestników wiedzą ekspertów z różnych dziedzin, połączonych świadomością wspólnych celów. Te cele to m.in. przekazanie spójnego, interdyscyplinarnego obrazu postępu stomatologii i dziedzin pokrewnych - w jednym miejscu i w jednym czasie, przyjęcie na siebie roli przewodnika wiedzy dla początkujących i doświadczonych praktyków, a także – co równie istotne – integracja nauki oraz praktyki z przemysłem dentystycznym.

Hasło „integracja naukowa” szybko znalazło sprzymierzeńców, którzy dostrzegli w nim szansę do wypracowania wspólnych dla środowiska stanowisk, zwłaszcza dotyczących dyskusyjnych zagadnień stomatologicznych, doskonałą platformę do podjęcia międzyośrodkowych i międzydyscyplinarnych badań naukowych, czy wreszcie okazję do promowania wystąpień uwzględniających aspekt praktyczny nauki i podkreślanie praktycznego zastosowania wyników badań naukowych. Wszyscy zgodzili się także, że Kongres Unii Stomatologii Polskiej ma w sobie potencjał mogący zjednoczyć środowisko naukowe z klinicznym.

Dalej była dyskusja. O tym, co ważne i potrzebne, co budzi wątpliwości, a co kontrowersje. Członkowie towarzystw i organizacji dokładali kolejne cegiełki pod fundament programu naukowego, będąc równocześnie w pełni świadomi autonomii decyzji, jaką otrzymali przy planowaniu własnych sesji. Listę kolejnych prelegentów z dużą radością wypełniali wybitni praktycy z kraju oraz zagranicy.

Tak powstał program edukacyjny Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, który po raz pierwszy towarzyszył Środkowoeuropejskiej Wystawie Produktów Stomatologicznych CEDE 2017. Ten duet to także nie przypadek. Nauka, praktyka i biznes wzajemnie się uzupełniają, co od lat dostrzegają twórcy największych wydarzeń na całym świecie, chociażby Francuzi przygotowujący ADF czy Światowa Federacja Dentystyczna FDI organizująca corocznie Kongres FDI w towarzystwie Światowej Wystawy Stomatologicznej. Kongres Unii Stomatologii Polskiej ma stanowić płaszczyznę przenikania się wiedzy wybitnych specjalistów i doświadczonych producentów, a świadkami tego procesu mają być uczestnicy branży. W pewnym sensie to współuczestnictwo w rozwoju stomatologii, nie tylko polskiej, bo jak wiadomo granice na tym rynku dawno się zatarły.

Dowodem na to, że Kongres Unii Stomatologii Polskiej to nie wyłącznie idea jest program naukowy. Zdawaliśmy sobie sprawę, że dla wielu lekarzy liczy się przede wszystkim praktyczny wymiar edukacji. Na Kongres można więc patrzeć jako wydarzenie interdyscyplinarne, przekrojowo opowiadające o nowoczesnej stomatologii, ale również poprzez pryzmat szkolenia specjalistycznego. Za konkretne sesje odpowiedzialni są ludzie, którzy doskonale zdają sobie sprawę z edukacyjnego popytu kolegów i koleżanek po fachu. Zapewniam, że im naprawdę zależy, aby lekarz wrócił do pacjentów bogatszy o nową wiedzę i umiejętności. Z podobnego założenia wychodzą również firmy, które wsparły CEDE 2017 pod kątem naukowym - w ramach Kongresu oraz poza nim.

Program edukacyjny zaspokoił oczekiwania najbardziej wymagających. Nie zawiedli się uczestnicy sesji organizowanych przez towarzystwa naukowe, warsztatów, kursów na kadawerach, oczekujący wiedzy w zakresie zarządzania praktyką, ochrony danych osobowych, informatyzacji placówek czy porad ułatwiających rozwój samego siebie. Podczas CEDE 2017 nowoczesna stomatologia przemówiła ustami uznanych specjalistów oraz być może przyszłych liderów stomatologii, którzy zaprezentowali swoje prace podczas sesji „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce”.

Już dziś zapraszam do współtworzenia Kongresu Unii Stomatologii Polskiej w kolejnych latach. Dobre pomysły, cenne uwagi, słowa wsparcia, z pewnością pozwolą budować prestiż i jakość wydarzenia, które stawia sobie wyłącznie ambitne cele.


Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak


Kierownik Naukowy Kongresu
Kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

 

PTS_logo NIL_logo PTP_logo PTSD_logo

PLTR_logo PTTO_logo BAD_logo logo_IGTD