Warto zobaczyć – Targi stomatologiczne CEDE 2024

Co warto zobaczyć w Łodzi – Targi stomatologiczne CEDE 2024

 

 

ORIENTARIUM ZOO ŁÓDŹ

Łódzkie Orientarium zostało nagrodzone na gali International Property Awards 2023. Obiekt został uznany za najlepszy projekt na świecie. Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – a to tylko część atrakcji.

więcej informacji

ULICA PIOTRKOWSKA zwana Pietryną

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic w kraju, a także najdłuższy polski deptak. Rdzeń i prawdziwy symbol Łodzi. Ulica zabudowana jest oryginalnymi, bogato zdobionymi kamienicami i pałacami z XIX wieku. W parterach budynków frontowych oraz w podwórkach znajduje się mnóstwo lokalnych restauracji, kawiarni, pubów i klubów. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok.

więcej informacji

MANUFAKTURA

Zrewitalizowany, olbrzymi XIX-wieczny kompleks pofabryczny przekształcony w 2006 roku na centrum handlowo-kulturalno-rozrywkowe wypełniony restauracjami i sklepami. Na terenie Manufaktury znajdują się również trzy muzea, kino, teatr i kregielnia. przestrzeniach jednej z największych fabryk XIX-wiecznej Łodzi. Obiekt uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów rewitalizacji nie tylko w Europie, ale i na świecie.

więcej informacji

MONOPOLIS

To miejsce na wskroś łódzkie, przez dziesięciolecia będące istotną siłą napędową miasta. Przepiękne postindustrialne przestrzenie, z zacisznym patio, amfiteatrem i klimatycznymi uliczkami, dopełnia na wskroś nowoczesna architektura, tworząc mieszankę unikatową. W 2020 roku MONOPOLIS zostało uznane za najlepszy projekt „mixed-use” na świecie i zdobywło prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020, uznawaną za „architektonicznego Oskara”.

więcej informacji

EC1 Łódź - MIASTO KULTURY

Dawna elektrociepłownia z 1906 roku przekształcona obecnie na nowoczesne Centrum Nauki i Techniki, w którym dzięki ścieżce tematycznej „Skąd bierze się prąd” można zobaczyć jak od wewnątrz działa elektrownia węglowa. Dodatkowo na terenie Centrum funkcjonują ścieżki Mikrokosmos i Makrokosmos. Oprócz CNiT w EC1 swoja siedzibę ma również jedno z najnowocześniejszych w Polsce Planetarium, Kino Sferyczne, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

więcej informacji

EC1
EC1
EC1
KSIĘŻY MŁYN

Dawny kompleks fabryczno-mieszkalny wybudowany na przełomie XIX i XX wieku przez Karola Scheiblera. Największy tego typu kompleks zabudowy w Łodzi. W latach swej świetności funkcjonował jak „miasto w mieście” z własną szkołą, strażą pożarną, sklepami itp. Aktualnie to ciche i spokojne łódzkie osiedle przechodzi gruntowne przemiany. Coraz więcej budynków jest odnawianych, powstają kawiarnie, restauracje i ścieżki dla turystów.

więcej informacji

CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA

Muzeum zlokalizowane w tzw „Białej Fabryce” – pierwszej wielkopowierzchniowej łódzkiej Fabryce z połowy XIX wieku – muzeum posiada największą w kraju kolekcję artystycznych tkanin, zabytkowych maszyn włókienniczych oraz ubrań z przełomu XIX i XX wieku. Na tyłach Muzeum, tuż przy miejskim parku znajduje się urokliwy Skansen Architektury Drewnianej z oryginalną drewnianą zabudową z początku okresu Łodzi Przemysłowej.

więcej informacji

OFF PIOTRKOWSKA

Dawny zespół fabryczny zlokalizowany w geometrycznym centrum Łodzi, tuż przy ulicy Piotrkowskiej. Obecnie to centrum pełne lokalnych restauracji oraz firm z branży przemysłów kreatywnych. OFF stał się symbolem Łodzi i obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta.

więcej informacji

MUZEUM MIASTA ŁODZI - PAŁAC I. POZNAŃSKIEGO

Muzeum ma swoja siedzibę w najpiękniejszej posiadłości z czasów Przemysłowej Łodzi – w Pałacu Izraela Poznańskiego, właściciela pobliskiej Manufaktury. Atrakcją dla zwiedzających są tu wystawne, przestronne wnętrza pałacowe wraz z wyposażeniem oraz stała wystawa poświęcona sławnym łodzianom. Na uwagę zasługuje również makieta wyburzonej w czasie wojny części Starego Miasta - tzw. „Zaginiony Kwartał”. Ważną częścią Muzeum jest również ogród.

więcej informacji

MUZEUM KINEMATOGRAFII

Muzeum poświęcone sztuce filmowej znajduje się w Pałacu Scheiblera na Księżym Młynie. Zwiedzający mogą podziwiać w nim zabytkowe kamery i inne sprzęty służące dawniej do produkcji filmów. W muzeum znaleźć można też stroje i rekwizyty z kultowych polskich produkcji. Ważnym elementem są również reprezentacyjne wnętrza pałacowe, które nie raz służyły jako gotowa scenografia do filmów.

więcej informacji

MUZEUM SZTUKI MS1, MS2, PAŁAC HERBSTA

Kolekcje prezentowane w dwóch oddziałach Muzeum MS1 i MS2 skupiają się przede wszystkim na sztuce XX wielu. Zwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądały początki tak zwanej sztuki nowoczesnej. Trzecią filią Muzeum Sztuki jest Pałac Herbsta na Księżym Młynie, prezentujący oryginalne wnętrza rezydencji burżuazji łódzkiej z początku XX wieku. Dodatkowo w przypałacowej wozowni znajduje się bogata kolekcja obrazów z XVII i XVIII wieku.

Muzeum Sztuki     Pałac Herbsta

SZTUKA ULICZNA

Ściany ponad 170 budynków w centrum Łodzi pokryte są wielkopowierzchniowymi malowidłami – muralami. Tworzą one największą w kraju miejska galerię sztuki ulicznej. Łódź wypełniona jest również instalacjami artystycznymi. Największe z nich to podwórko „Narodziny Dnia” przy ulicy Więckowskiego 4 oraz Pasaż Róży przy Piotrkowskiej 3 – podwórko pokryte w całości tysiącami kawałków rozbitych luster, które układają się w kształty setek róż. Na Piotrkowskiej 165 można też znaleźć Pomnik Jednorożca.

Murale             Pomnik Jednorożca
Pasaż Róży              Narodziny Dnia

 

 

Więcej o Łodzi czytaj na:

ŁOT
Łódź Travel