CEDE 2022 - podsumowanie

CEDE 2022 - podsumowanie

3.810 osób wzięło udział w 30. edycji wystawy CEDE, która w dniach 22-24 września odbyła się w hali łódzkiego EXPO.

30. targi CEDE rozpoczęły się w czwartek rano. Wystawę z udziałem 140 wystawców z kraju i zagranicy można było odwiedzać do sobotnich godzin popołudniowych. Najlepszą frekwencję organizatorzy odnotowali w piątek. Równolegle do spotkań na stoiskach, w salach wykładowych oraz na scenie odbywały się szkolenia w ramach Forum Cyfrowego BE DIGITAL oraz sesja amerykańska pod kierownictwem naukowym dr n. med. Bartosza Suliborskiego.

Cyfryzacja: nie ma odwrotu

- Bardzo cieszymy się z odbioru Forum Cyfrowego BE DIGITAL, usłyszeliśmy wiele miłych słów, doceniono, że właśnie temat cyfryzacji stomatologii postanowiliśmy wyróżnić w ten sposób. Eksperci, z którymi spotykali się uczestnicy Forum wielokrotnie podkreślali, że digital dentistry nie przeraża, ale - zawsze - zakupowi technologii powinna towarzyszyć fachowa opieka edukacyjna. Tylko w ten sposób poprawa wydajności pracy w gabinecie lub pracowni stanie się faktem - podkreślają Organizatorzy z firmy Exactus.

Podobnego zdania byli uczestnicy debaty poświęconej kształceniu stomatologii cyfrowej na uczelniach medycznych, której pomysłodawczynią była prof. Teresa Sierpińska (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku). Przedstawiciele świata nauki (prof. Jerzy Sokołowski – UM w Łodzi, Beata Peterson - PTTD) i biznesu (Piotr Nagadowski – Natrodent, Rafał Zieliński – Wellcamdent) dyskutowali o potrzebach uczelni medycznych, najnowszych trendach oraz kompetencjach absolwentów oczekiwanych przez rynek i pracodawców. Eksperci wyraźnie podkreślili, że stomatologia cyfrowa powinna być istotnym przedmiotem nauczania zarówno lekarzy dentystów jak i techników. Debata jest do odtworzenia na profilu Facebook CEDE 2022.

Zacieśnienie relacji

Wielu zwolenników znalazły wykłady i seminaria przygotowane przez gości z Uniwersytetu w Maryland (USA), zaproszonych do Łodzi przez dr Bartosza Suliborskiego. - Nie mam wątpliwości, że bagaż przekazanych doświadczeń znajdzie praktyczne wykorzystanie w praktykach gości uczestniczących w projekcie – uważa autor sesji amerykańskiej. W ramach wizyty doszło do spotkania z przedstawicielami lokalnego uniwersytetu medycznego, co zwiastuje zacieśnienie relacji i potencjalną współpracę w zakresie wymiany doświadczeń.

Gwiazdy zaświeciły

Ważnym elementem tegorocznej wystawy CEDE był urodzinowy bankiet w Pałacu Poznańskiego, podczas który był nie tylko okazją do wspomnień, ale przede wszystkim uhonorowania zwycięzców tegorocznego konkursu Gwiazdy CEDE. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Jerzego Sokołowskiego (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) zdecydowała o przyznaniu statuetek firmom: Hol-Dental Depot (za Smile Lite MDP2 oraz ZirGloss), Nevadent (pilniki endodontyczne XP-endo Shaper + Finisher) oraz Atos Warszawa (Alfa Scaling – specjalistyczna płukanka profilaktyczno-pozabiegowa). Spotkanie w Pałacu umilił koncert Jarka Wista z zespołem.

Kolejna edycja CEDE odbędzie się w dniach 21-23 września 2023 roku w Łodzi.