Protetyka: najpierw Ateny, następnie Białystok

Protetyka: najpierw Ateny, następnie Białystok
Prof. Teresa Sierpińska

 

Uwaga miłośnicy protetyki: już 30 września w greckich Atenach rozpocznie się 44. edycja konferencji Europejskiego Towarzystwa Protetycznego - jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych dla specjalistów tej dziedziny. – Warto przyglądać się, temu co wydarzy się w Atenach, ponieważ gospodarzem spotkania EPA 2024 będzie Polska – zauważa prof. Teresa Sierpińska, szefowa Sekcji Protetyki PTS.

Europejskie Towarzystwo Protetyczne spotyka się już po raz 44. Każdego roku konferencja EPA organizowana jest w innym kraju europejskim, a tematyka to szeroko pojęta protetyka od materiałoznawstwa poprzez stałe, ruchome uzupełnienia protetyczne po implantoprotetykę.

Konferencja od lat gromadzi środowisko protetyków zarówno tych pracujących w uczelniach medycznych jak i tych praktykujących. Właściwie podczas konferencji reprezentowane są wszystkie kraje europejskie, ale także przedstawiciele USA, Japonii, Izraela czy Kanady. Tu można uzyskać wiedzę o aktualnych trendach protetycznych potwierdzonych naukowo. Można wysłuchać licznych wykładów i podyskutować z na prawdę uznanymi przedstawicielami świata nauki i praktyki.

W Atenach prezentację wygłoszą m.in. prof. Esposito, prof. Nitzan Bichacho, prof. Mario Sanz, prof. David Felton, prof. Marco Ferrari, prof. George Elides, prof. Daniel Edelhoff, prof. Phophi Kamposiora, prof. Andrea Ricci, prof. George Papavasiliou, prof. Francesco Mangano, prof. Elton Mijiritsky, prof. Stefano Lombardo i wielu innych. Można również skorzystać z seminariów czy warsztatów. Tu przedstawia się wiedzę opartą na faktach. Warto śledzić webinary organizowane każdego miesiąca przez EPA jak również postarać się o międzynarodowy certyfikat protetyczny sygnowany przez EPA.

Ostatni raz konferencja EPA odbyła sie w Polsce w 2005 i została zorganizowana pod przewodnictwem prof. Wiesława Hędzelka, ówczesnego Prezesa Sekcji Protetyki PTS. Warto również wspomnieć, iż jednymi z założycieli EPA byli nieodżałowani prof. Spiechowicz i prof. Józefowicz.

W roku 2024 EPA odbędzie się ponownie w Polsce w Białymstoku, a tematem wiodącym będzie: okluzja - klucz do sukcesu w rehabilitacji protetycznej. Mamy nadzieję iż zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjmą znakomitości świata nauki i praktyki zajmujący się szeroko pojętą biomechaniką okluzji.