Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej Partnerem CEDE

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej Partnerem CEDE

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, który od 2004 roku wspiera rozwiązania systemowe poprawiające sytuację pacjentów w kraju, będzie Partnerem jednego z projektu w ramach CEDE 2020.

IPPiEZ to najbardziej rozpoznawalna w kraju fundacja, która zrzesza oraz inspiruje do działania organizacje pacjentów z całej Polski. Jej założycielem jest ks. Arkadiusz Nowak. W ramach prac Instytutu powstają raporty i analizy dotyczące aktualnej problematyki zdrowotnej i praw pacjenta. Z doświadczenia oraz wsparcia Instytutu korzysta ok. 300 organizacji. Do tego grona dołączy również CEDE 2020.

- Zaprosiliśmy Instytut do współorganizacji debaty, która odbędzie się w Strefie Pacjenta. To zupełnie nowy projekt CEDE, który realizować będziemy pod znanym większości lekarzy dentystów hasłem „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej”. Doskonale wiemy, że pacjenci tej wiedzy potrzebują. Pragniemy przekonać ich, że zdrowie jamy ustnej ma wpływ na zdrowie ogólne, przypomnieć podstawowe zasady profilaktyki i higieny, zachęcić do szerzenia tej wiedzy w swoim środowisku. Do Poznania, dzięki współpracy z Instytutem, zaprosimy liderów najważniejszych organizacji pacjentów z całego kraju. Nie jest tajemnicą, że w wielu przypadkach to osoby rozpoznawalne w świecie medycyny, ze znakomitymi osiągnięciami, kontaktami oraz zdolnościami wpływania na najwyższe władze w kraju. Wystarczy przejrzeć coroczne edycje „Listy Stu najbardziej wpływowych osób w medycynie” („Puls Medycyny”), gdzie na wysokich pozycjach plasują się przedstawiciele właśnie organizacji zarządzanych przez pacjentów. Podczas CEDE liderzy organizacji pacjenckich spotkają się w ramach debaty z najlepszymi influencerami (media społecznościowe) w stomatologii. Liczymy, że dzięki takiej unikalnej relacji powstanie projekt o dużym zasięgu medialnym. Wsparcie Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w tym projekcie jest kluczowe, ale pozostawiamy miejsce dla współpracy dla innych organizacji czy osób - tłumaczy Łukasz Sowa, dyrektor zarządzający w spółce Exactus.

Strefa Pacjenta na CEDE będzie realizowana również przy aktywnym udziale Urzędu Miasta Poznań (Patronat Honorowy Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka), Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, poznańskich organizacji, fundacji i stowarzyszeń. Goście strefy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań stomatologicznych oraz przesiewowych w kierunku różnych chorób przewlekłych, w tym skirinningu nowotworów jamy ustnej („Otwórz Usta. Powiedz rakowi NIE!). Ważnym miejscem Strefy będzie część edukacyjna, gdzie prezentować będą się wystawcy CEDE 2020. W ramach projektu swoją ofertę mogą promować także sieci gabinetów, indywidualne gabinety oraz autorzy społecznych i branżowych programów w zakresie stomatologii.

- Strefą Pacjenta chcemy otworzyć zupełnie nowy rozdział współpracy pacjentów z biznesem stomatologicznym. W Polsce brak choćby jednej organizacji zrzeszającej pacjentów stomatologicznych. Kto wie, być może kiedyś taka powstanie. Doskonale wiadomo, że w przypadku innych chorób przewlekłych, współdziałanie koncernów farmaceutycznych, producentów czy dystrybutorów z pacjentami, realizowane jest z powodzeniem. Strefa Pacjentów ma połączyć obie grupy również na płaszczyźnie biznesowej – dodaje Łukasz Sowa.

Projektowi towarzyszyć będzie kampania edukacyjna. Pacjenci - uczestnicy Strefy wrócą do domu z pakietem materiałów informacyjno-edukacyjnych. Na miejscu poznają aktualne wytyczne w zakresie higieny, a także nowoczesne procedury i sprzęt.

- Z raportu „Organizacje pacjentów w Polsce. Struktura. Aktywność. Potrzeby.” (Sieć dla Zdrowia, IPZiEZ, 2017 r.) wynika, że w Polsce jest aktywnych ok. 5 tys. organizacji działających w obszarze ochrony zdrowia, z czego ok. 1 tys. to podmioty skoncentrowane na działalności na rzecz pacjentów. To jest trend, którego nie wolno nie zauważyć. Wszystkim zależy na świadomych pacjentach. W wielu projektach chorzy są zapraszani do współpracy. Jednym z ostatnich przykładów jest Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Stomatologia powinna korzystać ze znanych już doświadczeń oraz wypracowywać swoje. CEDE chce być płaszczyzną to takiej współpracy - podkreśla Sowa.

Wszyscy uczestnicy SP będą łatwo identyfikowali spośród uczestników CEDE.

Zapraszamy do współpracy gotowych do współtworzenia Strefy Pacjenta.