Strefa Pacjenta CEDE partnerem kampanii „Polska mówi #aaa”

Strefa Pacjenta CEDE partnerem kampanii „Polska mówi #aaa”

Dentysto, sprawdź wiedzę o korelacjach zdrowia jamy ustnej ze zdrowiem ogólnym.

Strefa Pacjenta CEDE partnerem ogólnopolskiej kampanii „Polska mówi #aaa”.

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Świadomy pacjent. Świadomy lekarz. to hasło tegorocznej kampanii „Polska mówi #aaa” organizowanej w ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca). W tym roku również wystawa stomatologiczna CEDE przyłącza się do projektu z naszymi działaniami propacjenckimi (Strefa Pacjenta CEDE), gdyż wierzymy, że edukacja i budowanie świadomości społecznej to podstawa zmian w obszarze nawyków stomatologicznych każdego z nas.

Czy próchnica może prowadzić do zawału serca?

Motyw przewodni wydarzenia jest kontynuacją wysiłków podejmowanych w ostatnich latach przez PTS. Jest także zbieżny z komunikacją Światowej Federacji Dentystycznej FDI. Nauka nie ma wątpliwości, że zaniedbania w obszarze jamy ustnej mogą mieć nieodwracalne konsekwencje nie tylko dla kondycji zębów, ale także całego organizmu. Próchnica czy stany zapalne dziąseł przyczyniają się do powstawania wielu chorób ogólnoustrojowych, powodują powikłania czy też zmniejszają skuteczność terapii. Kwestia wzajemnych zależności pomiędzy kondycją jamy ustnej a zdrowiem całego organizmu to nie slogan, a fakt potwierdzony wieloma badaniami. Tymczasem, wiedza pacjentów oraz lekarzy różnych specjalności jest w tym zakresie niewystarczająca.

Sprawdź swoją wiedzę o korelacjach zdrowia jamy ustnej ze zdrowiem ogólnym.

Za Państwa pośrednictwem chcemy zaprosić zarówno lekarzy jaki pacjentów do wypełnienia ankiety, która pozwoli sprawdzić wiedzę na temat zależności pomiędzy kondycją jamy ustnej a zdrowiem całego organizmu, a jednocześnie będzie bardzo cennym wkładem w przygotowywane działania w ramach Strefy Pacjenta CEDE 2021.

 

Ankieta dla lekarzy                             Ankieta dla pacjentów


CEDE z pacjentami

W zeszłym roku zainicjowaliśmy projekt Strefa Pacjenta (w ramach VDE by CEDE), by edukować pacjentów w całej Polsce w zakresie prawidłowej profilaktyki i leczenia stomatologicznego, a także związków kondycji jamy ustnej ze zdrowiem całego organizmu. Efektem zorganizowanej wówczas debaty eksperckiej była deklaracja o dalszej współpracy w obszarze budowania świadomości stomatologicznej wśród lekarzy i pacjentów, podpisana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz organizacje pacjenckie. Pokłosiem tej deklaracji jest tegoroczna odsłona kampanii „Polska mówi #aaa”, szereg materiałów edukacyjnych, a przede wszystkim planowana na wrzesień Strefa Pacjenta podczas wystawy stomatologicznej CEDE 2021, w ramach której mieszkańcy Łodzi będą mogli wziąć udział w debatach, konsultacjach eksperckich, a także skorzystać z badań przesiewowych.

Kampania „Polska mówi #aaa”

Kampania „Polska mówi #aaa” realizowana jest w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Każdy może przyłączyć się do obchodów dodając własną inicjatywę na wirtualnej mapie wydarzeń: https://polskamowiaaa.pl