Program Kongresu

PANEL: Starzejące się społeczeństwo część 1

Wykładowca(y):
Prof. Alex Mersel
Dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek

Przewodniczący sesji:
Prof. dr hab. n. med. Ryszard Koczorowski

Miejsce: Pawilon 15 - poziom 1, Sala 1.G

Data: 21.09.2018, Piątek

Godziny: 16:00 - 17:30


Rodzaj zajęć: Wykład
Język: angielski
Tłumaczenie symultaniczne na: polski
Punkty edukacyjne: 1.5
Koszt: w ramach opłaty kongresowej
Poziom trudności:
wykład dla lekarzy ogólnie praktykujących
wykład specjalistyczny

 T

Srebrne tsunami - realne wyzwanie współczesnej stomatologii
Agnieszka Mielczarek
  Wzrost odsetka osób starszych w populacji światowej stanowi jeden z najistotniejszych problemów XXI wieku. Obecnie, według danych EUROSTAT udział osób w wieku 65+  wynosi w populacji europejskiej ponad 19%. Według prognoz demograficznych, w roku 2080 odsetek ten wzrośnie do 29,1%.  Mimo, iż starzenie się jest nieuniknionym procesem fizjologicznym, powoduje wzrost występowania u osób starszych ograniczeń funkcjonalnych i umysłowych. Stąd, dokładne poznanie różnych aspektów fizjologii i patologii procesu starzenia, może przyczynić się do zapewnienia lepszej jakości życia w wieku podeszłym. Zdrowie jamy ustnej jest integralną częścią zdrowia ogólnego i wpływa na ogólną kondycję i samopoczucie pacjenta. Sugerowane prognozy demograficzne powinny być zatem brane pod uwagę przy organizacji opieki stomatologicznej i ochrony zdrowia. Personel stomatologiczny musi posiadać odpowiednia wiedzę, dotyczącą specyfiki i uwarunkowań opieki stomatologicznej nad pacjentem senioralnym i uwzględniającą jego oczekiwania dotyczące zdrowia jamy ustnej. Opracowanie w najbliższym czasie programów profilaktycznych i terapeutycznych dedykowanych osobom starszym należy uznać za kluczowe wyzwanie przed jakim stoi współczesna stomatologia. Podczas wykładu poruszone zostaną zagadnienia dotyczące wpływu immunostarzenia, ograniczonego potencjału adaptacyjnego, przewlekłych chorób niezakaźnych (ang. non-comunicable diseases) i polipragmazji na stan zdrowia jamy ustnej populacji senioralnej.

T  Gerosotomatologia: granice możliwości leczenia protezami całkowitymi. Wskazania do alternatywnych metod leczenia
Alex Mersel
 

Badania demograficzne pokazują, że będziemy świadkami ciągłego zwiększania się populacji osób starszych. Szacuje się, że całkowita liczba osób powyżej 60 roku życia zwiększy się z 605 milionów w roku 2000 do ok. 2 miliardów w roku 2050 (WHO 2013 a).
Największego przyrostu osób z tej grupy wiekowej należy spodziewać się krajach rozwiniętych, w których liczba osób starszych ma do 2050 roku osiągnąć 1,7 miliarda osób. Wiele krajów podjęło już pewne działania w zakresie odpowiedniego dostosowania swojej polityki zdrowotnej jako element wychodzenia naprzeciw temu wyzwaniu.
Występowanie tej tendencji jest skutkiem różnych czynników:
- Poprawa warunków życia oraz poziomu usług świadczonych przez podmioty służby zdrowia.
- Poprawa ogólnego poziomu edukacji – promowanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
- Zmiany w nawykach żywieniowych zarówno pod względem jakości jak i ilości.
- Działania socjalne oraz publicznej służby zdrowia dostosowane do potrzeb osób starszych, jak np. lepsze warunki mieszkaniowe czy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Leczenie i opieka stomatologiczna osób w wieku starszym musi z natury rzeczy mieć specyficzny charakter, uwzględniający zmieniające się możliwości higieny jamy ustnej, a także aspekty socjalne i psychologiczne. Stawia to przed podmiotami medycznymi szczególne wyzwania i potrzebę sprostania innym potrzebom, niż te, z którymi mamy do czynienia w innych grupach społecznych.

W trakcie wykładu przedstawione zostaną liczne przypadki kliniczne.